neděle 16. dubna 2017

Portugalský velikonoční mazanec

Portugalský velikonoční mazanec


Portugalské Velikonoce voní skořicí a fenyklem, což si dnes budeme demonstrovat na jednoduchém receptu, který je obdobou našeho českého velikonočního mazance. Upečeme si totiž portugalský velikonoční Folar da Páscoa.


Co budeme potřebovat (na dva bochánky):

  • 40g droždí
  • 500g polohrubé mouky
  • 100ml vlažného mléka
  • 100g cukru
  • 75g másla nebo margarínu
  • 1 lžičku skořice
  • 1 lžičku mletého fenyklu 
  • půl panáka pálenky (aguardente, slivovice)
  • 2 čerstvá vejce
  • špetku soli
  • 2 vařená vejce
  • žloutek na potření
Postup je pak velmi obdobný, jako u našeho tradičního mazance:

Nejprve připravíme kvásek z droždí, trochy (asi poloviny) vlažného mléka, lžičky mouky a cukru. Necháme vzejít.


Do mísy dáme všechny ostatní ingredience (kromě vařených vajec), přidáme kvásek a zaděláme těsto. Těsto na mazanec necháme 2 hodiny kynout na teplém místě.

Potom vytvarujeme dva stejně velké bochánky a 4 tenčí asi 15cm válečky, necháme je na plechu vyloženém pečícím papírem ještě aspoň 15 minut kynout. Doprostřed bochánků uděláme jamku, do které vložíme uvařené vejce. Z válečků pak uděláme kříž, kterým uvařené vejce překryjeme viz obrázek níže.


Nakonec mazance potřeme rozšlehaným žloutkem a dáme péci. Mazance pečeme cca 30 minut při 180 °C.

Dobrou chuť a hlavně Feliz Páscoa! (Šťastné Velikonoce).



Algarve nebo Allgarve?

Algarve nebo Allgarve?


Hned první dvě písmena z názvu nejjižnější části kontinentálního Portugalska prozrazují, že to byli Arabové, kteří zde dlouhá léta vládli a kteří tuto část Portugalska i pojmenovali. Jméno ALGARVE je totiž odvozeno z arabského "Gharb Al-Andalus", tj. "západně od Andalusie", resp. z "Al-Gharb", tj. z arabského slova pro "západ".


Své výjimečné postavení v rámci celého Portugalska si uchovávalo a uchovává Algrave i celá staletí po osvobození od arabské nadvlády. Titulatura portugalských panovníků zněla "Rei de Portugal e dos Algarves", tj. "král Portugalska a Algarve". A své výjimečné postavení v rámci Portugalska si uchovává Algarve i dnes. Není tomu však z historických důvodů, ale spíše z důvodů turistických. Algarve je totiž turisticky nejnavštěvovanější částí země, a to zejména britskými turisty, a tak si vysloužilo od ostatních Portugalců posměšnou poangličtěnou přezdívku "Allgarve" (ólgarve). 


Skalní oko na pláži Praia de Benagil nedaleko městečka Lagoa a Portimao
Obsypané pláže v Portimao
Bylo by však velkým hříchem vynechat tuto část portugalské mozaiky a zavrhnout jí jen kvůli tomuto faktu. To, že je Algarve mezi turisty nejvyhledávanější částí země, má své důvody a opodstatnění. V první řadě je to klidnější a teplejší moře, než jaké nabízí zbytek atlantického pobřeží. I z tohoto důvodu vyrostly v některých částech pobřežní části Algarve hotelové komplexy, a tak se například města jako Portimão, či Albufeira, dostaly do katalogů turistických kanceláří celé Evropy. 

Stará zástavba v Portimao na útesu nad pobřežím
Typické jsou pro Algarve také bílé fasády a vysoké bílé komíny
Pokud se budete chtít vyhnout těmto turisticky až přeexponovaným místům, tak i v Algarve můžete objevit několik "neprovařených" míst. K tomu je potřeba se vydat na úplný západ, na úplný východ a nebo do vnitrozemí tohoto regionu. 

Na úplném západě jsou to především úchvatné pobřežní skalní útvary a plážičky západně od města Lagos, anebo větrný a na strmém útesu postavený maják na mysu Cabo de São Vicente (více jsem o něm psal již zde). Nad tímto nejjihozápadnějším koutem Portugalska se pak ještě na území Algarve nachází snad nejkrásnější část portugalského pobřeží, tzv. Costa Vicentina, které si dozajista zaslouží samostatný příspěvek.


Skalní útvary a skryté plážičky západně od centra města Lagos
Na východním pobřeží Algarve, mezi hlavním městem regionu Faro a městečkem Tavira, je pak možné navštívit krásnou a poklidnou přírodní rezervaci Parque Natural da Ria Formosa, která se rozkládá na několika písečných pobřežních ostrovech a která poskytuje neotřelé přírodní scenérie a poklidné a tiché pláže. 

Praia da Ilha de Faro - plážička na ostrově u hlavního města Algarve- Fara
Zátoky u ostrovů přírodního parku Ria Formosa
Písečné ostrovy rezervace Ria Formosa
Ve vnitrozemí pak rozhodně stojí za návštěvu původní hlavní město regionu Silves. To zaujme především díky zachovalému historickému centru a zrekonstruovanému a zpřístupněnému červenému hradu Castelo do Silves. V jeho červených kamenných zdech lze dodnes spatřit pozůstatky maurské pevnostní architektury, která se řadí mezi nejvýznamnější architektonické připomínky arabské nadvlády na území Portugalska.

Pohled na centrum Silves
Masivní červené zdi hradu v Silves
Prvky maurské architektury jsou na hradu v Silves dodnes patrné
Ať už vyrazíte do Algarve jako turista hodlající si užít veškerého komfortu, anebo jako individuální a méně náročný návštěvník, jistě si najdete to své. I zde platí "celostátní" portugalská pohostinnost a vstřícnost. I zde si můžete pochutnat na vynikající portugalské gastronomii. I zde si můžete vychutnat dobrá portugalská vína. I já se sem rád a často vracím.