Portugalsko pro začátečníky (díl II.)
aneb 5 dalších a ještě užitečnějších rad pro Vaší první návštěvu Portugalska
6. Jak nejlépe cestovat?
Do Portugalska:
Do Portugalska to z Česka není úplně nejblíže (vzdušná vzdálenost Praha - Lisabon činí 2243 km), a tak je nejjednodušším a nejkratším způsobem dopravy ta letecká. Přímá spojení existují mezi Prahou a Lisabonem, Prahou a Portem a v letních měsících i mezi Prahou a jihoportugalským Farem. Ceny už tak příznivé nejsou, málokdy se dostanete pod 5 tis. Kč a někdy se i kvůli ceně vyplatí přestoupit třeba ve Frankfurtu, v Londýně nebo v Bruselu (pokud se odvážíte).
Po Portugalsku:
Když už jste v samotném Portugalsku, je možností jak po něm cestovat již mnohem více:
- Nabízejí se celkem pohodlné a levné dálkové autobusy: RENEX nebo REDE EX
- Dále trochu dražší železniční spoje (i v Portugalsku jezdící přesně): CP
- Velmi cenově výhodné jsou pak tzv. COMBOIOS URBANOS, neboli příměstské vlaky obsluhující okolí Lisabonu a Porta URBANOS PORTO , URBANOS LISBOA
- Nejsvobodnější je pak cestování autem, mnoho půjčoven naleznete v každém větším městě a samozřejmostí jsou ty nedaleko letišť
- Nebo alternativně procestovat Portugalsko v obytném karavanu (osobně mohu jen doporučit, v Portugalsku navíc není mnoho omezení, kde s karavanem přenocovat)
7. Co a kde si dát k jídlu?
Portugalsko je jedlíkům zemí zaslíbenou. Potraviny jsou čerstvé, kvalitní a relativně levné. Samo-zásobit se můžete na tržištích či v supermarketech, nebo si za rozumné peníze na jídlo zajít do některého z druhu podniků nesoucích v portugalštině různé názvy:
- RESTAURANTE (rištaurante) - klasická restaurace, kam si můžete zajít na oběd a večeři (vaří se i mnohdy pozdě do noci)
- CHURRASCARIA (šuraškaría) - restaurace specializovaná na grilované maso
- PASTELARIA (paštelaría) , DOÇARIA (dosería), CONFEITARIA (konfejtaría) - jsou všechno synonyma pro cukrárnu
- GELATERIA (želatería) - zmrzlinárna, v Portugalsku ne tolik častý jev
- PADARIA (padaría) - pekárna, kde však můžete mnohdy i posnídat
A co si kde dát? To už je jen a jen na Vás. Nabízí se samozřejmě mnoho ryb, ale i masa, sýrů, sušené šunky a nezbytná je po každém jídle i nějaká ta sladká tečka neboli SOBREMESA (sobremeza=zákusek). O konkrétních specialitách se však podrobněji můžete dočíst v sekci Gastronomie
8. Co a kde si dát k pití?
Samozřejmě že hlavně víno VINHO (viňu). A to jak červené: TINTO (tyntu), bílé: BRANCO (branku), či jeho perlivou obdobu: VERDE a opomenout nesmíte ani portské: VINHO DO PORTO. O portugalském víně podrobněji v sekci Víno.
Překvapivě i portugalské pivo není nejhorší, jen pozor na jeho sílu (je silnější než naše 12tka), i když je většinou podáváno po menších dávkách (většinou 0,3l), více naleznete zde.
A nejtypičtějším horkým nápojem je bezpochyby káva: CAFÉ na které si nejlépe zajděte do nějaké útulné CAFETERIA (kafetería) - kavárny.
9. Kde se nejlépe ubytovat?
Kromě standardních hotelů a pensionů, je cenově přívětivější alternativou bydlení v pronajatých domech nebo bytech (např. přes AIRBNB). Můžete tak levně bydlet v krásných historických domech a na těch nejlepších lokalitách.
Pro nejnáročnější cestovatele pak existuje řetězec luxusních paláců na opravdu pohádkově krásných místech tzv. POUSADAS DE PORTUGAL. Pro mladé cestovatele pak řetězec POUSADAS DE JUVENTUDE. Nebo lze i kočovat a využívat (již v bodě 6 zmíněný) obytný karavan.
Luxusní Pousada de Portugal v Portu |
10. Co v Portugalsku dělat kromě poznávání a ochutnávání?
Pokud jste sportovně založeni, vyzkoušejte například surfování. V Portugalsku je mnoho vhodných pláží, surfařských škol a půjčoven potřebného vybavení (o tom, jak vypadá takový surfcamp, si můžete přečíst zde: Surfing ). Velmi populární je rovněž golf, Portugalsko nabízí mnoho skvělých golfových resortů a hřišť.
A nezapomenutelným zážitkem může být i agroturistika například na vinicích v oblasti DOURO anebo v provincii ALENTEJO.
A ano, vím, že jsem v názvu příspěvku zmínil, že rad bude celkem 10, ale mám tu ještě jednu, bonusovou ....